Profil školy
História - 3.časť
Po 2. svetovej vojne
V školskom roku 1945/1946 sa osem ročníkov vyučovalo v štyroch triedach. Po zriadení obvodných meštianskych škôl sa v školskom roku 1946/1947 znížil počet tried na tri, pričom žiaci zo zrušenej triedy boli pridelení na Štátnu meštiansku školu v Leviciach.
Od 1. septembra 1948 sa pomenovanie školy zmenilo na národnú školu a vyučovanie bolo jednosmenné. Vyučovalo sa v troch triedach: 1. trieda - 1. ročník 35 detí, 2. trieda - 2. a 3. ročník 48 detí, 3. trieda - 4. a 5. ročník 51 detí.
Riaditeľom školy bol Marek Slušný, ktorý sa do školy vrátil z Československej vojenskej politickej správy v Leviciach a vo funkcii zostal do augusta 1951. Na škole pôsobil spolu so svojou manželkou. Tretím učiteľom bol Jozef Hanus, neskôr Júlia Kokavcová.
V rokoch 1951 – 1958 riadil Národnú školu v Hronských Kľačanoch Miloš Hagovský. Spolu s manželkou Margitou boli preložení z Pastuchova, okres Hlohovec. Za ich pôsobenia bola na škole založená pionierska organizácia, v obci pôsobila osvetová beseda a pri nej úspešný ochotnícky divadelný súbor, ktorý pod jeho vedením nacvičil 33 divadelných hier. Divú Báru reprízovali 7- krát. V hre účinkovali aj prvé rodáčky učiteľky: Elena Žiaková - Adamová, ktorá v Hronských Kľačanoch vyučovala od roku 1952 do roku 1986 a Monika Slušná – Jágerová, vyučovala od roku 1955 do roku 1989, obe absolventky „učiteľáku“ v Leviciach.
Po desiatich rokoch došlo k ďalšej zmene názvu a organizácie školy. Od 1.9.1958 začala škola pôsobiť ako Osemročná stredná škola v Hronských Kľačanoch. Na školu sa vrátili šiesty až ôsmy ročník. V štvortriednej budove sa vyučovalo na dve zmeny a počet žiakov dosiahol takmer 300.
Za riaditeľa OSŠ bol menovaný Pavel Adam, narodený v Hronských Kľačanoch, absolvent Učiteľskej akadémie v Lučenci. K pôvodnému počtu učiteľov národnej školy – Milošovi Hagovskému (učiteľovi prváčikov od roku 1951 do 1965), Márii Adamovej (1954 – 1964), Monike Jágerovej, Zuzane Uhliarovej (1954 – 1958) pribudli štyria noví pedagógovia.
Stav školy hodnotí riaditeľ školy v školskej kronike takto: „Stav budovy je nezmenený. Učebných pomôcok je málo ... Vnútorné zariadenie je zastaralé, nevyhovujúce. Hoci bolo na tento rok plánované zakúpiť 30 nových lavíc, na nákup ktorých boli určené i peniaze, tieto sa nezakúpili, lebo podniky odmietli tieto dodať s tým, že sa zásobujú iba novostavby škôl.“
V júli 1960 sa Československá ľudovo-demokratická republika premenovala na Československú socialistickú republiku (ČSSR). Znova sa zmenili zákony a po vydaní nového školského zákona O sústave výchovy a vzdelávania bola zavedená povinná 9-ročná školská dochádzka. Názov OSŠ sa od 1.9.1960 zmenil na ZDŠ - Základnú deväťročnú školu v Hronských Kľačanoch, pričom 9. postupný ročník bol dočasne zaškoľovaný v Starom Tekove, pretože 4-triedna budova školy nemohla pojať toľko tried ani pri dvojsmennom vyučovaní. Situáciu mohla vyriešiť len nová budova školy.