• Súťaž nefajčiarskych tried

• Naša škola sa  v školskom roku 2007/2008 už tretíkrát zapojila do celoštátneho projektu pod názvom Súťaž nefajčiarskych tried.

Súťaž nefajčiarskych tried
            - Smokefree Class Competition (SFC),
              je preventívny program určený pre žiakov vo veku 10 -16 rokov (2. stupeň základných škôl a 1. - 2. ročník všetkých typov stredných škôl). Je dokázané, že mladý človek práve v tomto veku získava prvé skúsenosti s fajčením. Preto je ambíciou súťaže oddialiť vek, kedy žiaci začínajú experimentovať s cigaretami, prípadne ich motivovať k úplnému nefajčeniu. Cieľom tejto súťaže je tiež ukázať žiakom, že v dnešnej dobe už nie je moderné fajčiť, ale radšej s fajčením nikdy nezačať, alebo aspoň čo najrýchlejšie prestať.

Aké sú podmienky súťaže?

Prihlásením sa do Súťaže nefajčiarskych tried 2007/2008 sa žiaci každej triedy spolu so svojím učiteľom zaviažu, že počas trvania súťaže nebudú fajčiť. Súťaž trvá 6 mesiacov, 3. ročník potrvá od 19. novembra 2007 do 5. mája 2008. Zodpovednosť za dodržiavanie pravidiel súťaže bude predovšetkým na žiakoch samých, ktorí budú pravidelne informovať svojho učiteľa, či v danom období fajčili, alebo nie. Do súťaže sú okrem žiakov zapojení aj ich učitelia a rodičia, ktorých úlohou bude žiakov usmerňovať a podporovať. V prípade, že aspoň 90% žiakov každej triedy nevydrží nefajčiť počas celej doby trvania súťaže, bude musieť byť celá trieda zo súťaže vylúčená. L

Motivácia? Ceny? Odmeny?

Pokiaľ žiaci splnia podmienku 6 - mesačného nefajčenia, ich trieda bude zaradená do žrebovania o atraktívne vecné ceny. Zaujímavé vecné odmeny sú pripravené aj pre víťazov jednotlivých sprievodných aktivít. Odmenení budú všetci zúčastnení žiaci – a to nielen dobrým pocitom z toho, že dokázali svoju veľkosť nefajčením a tým si uchránili svoje zdravie, ale aj triednym certifikátom o úspešnom absolvovaní súťaže. Pre víťaznú triedu je pripravená hlavná národná cena spojená s výletom do Bratislavy, kde sa uskutoční losovanie víťazov a kde sa budú odovzdávať všetky ceny. Pretože sa jedná o celoeurópsku súťaž - vylosovaný víťaz medzinárodnej súťaže spomedzi všetkých národných víťazných tried pôjde na výlet do Amsterdamu (Holandsko). V školskom roku 2006/2007 súťaže sa stali víťazmi hlavnej európskej ceny žiaci zo Španielska a cieľom ich výletu bol Berlín (Nemecko).

V tomto školskom roku sa súťaže zúčastňujú žiaci 6.- 9. ročníka.

Držme im palce!