Žiaci Základnej školy s materskou školou Hronské Kľačany vo štvrtok 22.6. absolvovali účelové cvičenie novou netradičnou formou. Na stanovištia, na ktorých sa učili poskytnúť prvú pomoc či riešiť mimoriadne situácie, sa presúvali pomocou aplikácie.
Aplikácia GLITR slúži na kombináciu výuky, hry a populárnych digitálnych technológií a to pomocou vytvorených didaktických cvičení či vzdelávacích hier. Uskutočniť sa môžu nielen v triede, ale aj v uliciach obce/mesta či v prírode.
Na jej vývoji sa podieľali odborníci z Pedagogickej a Prírodovednej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vďaka rodákovi z Hronských Kľačian Štefanovi Chudému – zamestnancovi univerzity a hlavnému riešiteľovi projektu Zábavnej EDukatívnej Aplikácie (ZEDA), sme ako prvá škola na Slovensku mali možnosť otestovať ju aj my. Aplikácia umožňuje zdieľanie textu, obrázkov, hudby či videí. Žiaci môžu pri plnení úloh získavať aj bodové hodnotenie, učiteľ si tak po dokončení celej aktivity môže zobraziť štatistiky všetkých žiakov.
Naša škola sa rozhodla aplikáciu využiť zábavnou formou na účelovom cvičení, ktoré je osobitnou formou vyučovania ochrany človeka a zdravia. Pre žiakov bolo pripravených 11 stanovíšť, ktoré sa nachádzali na rôznych miestach našej obce. Hru pod názvom „Účelové cvičenie – Spoznaj Hronské Kľačany“ hrali žiaci v tímoch rozdelení podľa tried pod vedením svojich triednych učiteľov. Deti sa tak učili vzájomnej spolupráci a komunikácii.
Aplikáciu sme naprogramovali tak, aby ich pomocou zabudovaného kompasu navigovala na jednotlivé stanovištia. Až po príchode na dané miesto sa im odomkla teoretická časť úlohy. Po jej správnom zodpovedaní žiaci absolvovali aj praktickú časť.
Práca s aplikáciou žiakov veľmi bavila, a aj keď technológie pre nich nie sú nové a nezvyčajné, pohyb v teréne pomocou aplikácie bol pre nich novým prvkom. Úlohy na stanovištiach boli pestré. Zachraňovali zranené dievča, učili sa nasadiť si plynové masky či použiť správny druh hasiaceho prístroja, precvičili si aj orientáciu na mape. Vyskúšali si správne triedenie odpadu a zopakovali dopravné značky. Niektoré stanovištia boli prepojené s prvkami typickými pre obec. Deti sa dozvedeli zaujímavosti o pôsobení Jána Palárika v našom regióne, pred kostolom Božského Srdca Ježišovho vyrástli originálne stavby kostola z drevených kociek, jedno stanovište bolo venované erbu Hronských Kľačian, na ďalšom zas deti „kŕmili“ myšiarku ušatú. To všetko bolo spojené s množstvom pohybu po celej obci. V skupinách vládla dobrá nálada a deti s radosťou spolupracovali. Na konci boli nielen žiaci, ale aj učitelia bohatší o nové skúsenosti a zručnosti.